سوالات متداول نسیم رضوان

سوالات عمومی

 • نسیم رضوان چیست؟

  نسیم رضوان همانند سایر پیام رسان های معروف بین المللی تمامی امکانات ارتباطی بر بستر اینترنت از جمله چت دو نفره، گروه و کانال را در اختیار مخاطب خود قرار می دهد، اما در کنار این قابلیت برای افزایش کارایی، نسیم رضوان یک بستر ارائه محتوای ارزشمند و معتبر نیز فراهم نموده است. شرکت ها و افرادی که دارای محتوا و خدمات ارزشمند هستند می توانند از طریق « نسیم رضوان »، خدمات و اطلاعات خود را در اختیار مخاطبین نسیم رضوان قرار دهند.

 • آیا برای استفاده از نسیم رضوان؛ به داشتن سیم کارت احتیاج است؟

  بله؛ برای عضویت در نسیم رضوان می بایست از طریق شماره تلفن همراه اقدام فرمایید.

 • آیا شماره تلفن من برای دیگران قابل مشاهده است؟

  شماره تلفن همراه شما برای هیچ کس قابل مشاهده و دسترسی نیست؛ مگر اینکه از قبل شماره تلفن همراه شما را ذخیره داشته باشند.

 • چگونه نسیم رضوان را روی موبایل و تبلت نصب کنیم؟

  با توجه به نوع سیستم عامل گوشی خود؛ می توانید نسیم رضوان را از صفحه دانلود نسیم رضوان دریافت نمایید. پس از نصب نسیم رضوان؛ جهت فعالسازی بایستی شماره موبایل خود را وارد نموده تا کد تأیید شماره موبایل برای شما پیامک شود. درصورت عدم دریافت پیامک کد بصورت پیام صوتی برای شما ارسال می شود.

 • چگونه نسیم رضوان را روی کامپیوتر شخصی داشته باشم؟

  به زودی

 • در صفحه اول نسیم رضوان چه بخش هایی وجود دارد؟

  پس از ورود به نسیم رضوان؛ در قسمت بالای اپلیکیشن شما پنج بخش را مشاهده می کنید.

  1) منوی کاربری

  2) جستجو

  3) بخش مکالمات

  4) مخاطبین نسیم رضوان

  5) دنیای نسیم رضوان (اطلاعات، خدمات و سرگرمی)

 • منوی کاربری نسخه اندروید شامل چه بخش هایی است؟

  1) نسیم رضوان من: فضای ابری جهت آرشیو اطلاعات، فایل ها، تصاویر و ... بصورت شخصی

  2) دنیای نسیم رضوان (اطلاعات، خدمات و سرگرمی): با انتخاب این قسمت وارد لیست کانال های رسمی و برگزیده نسیم رضوان می شوید.

  3) مدیریت استیکرها: از طریق این بخش می توانید اقدام به نصب و یا حذف استیکرپک های موجود در نسیم رضوان نمایید.

  4) علاقه مندی ها: در این قسمت لیست فایل ها، پیام ها، تصاویر، ویدئوها و ... را که ستاره دار کرده اید میتوانید مشاهده نمایید.

  5) ورود به نسخه وب با QR کد: از طریق این قسمت می توانید با اسکن بارکد موجود در صفحه کلاینت وب؛ وارد نسیم رضوان شوید.

  6) پشتیبانی نسیم رضوان: هرگونه سئوال، پیشنهاد، انتقاد و یا مشکلی که در ارتباط با نسیم رضوان دارید می توانید در این بخش با کارشناسان پشتیبانی در میان بگذارید.

  7) تنظیمات: اعمال تنظیمات مربوط به نسیم رضوان (در بخش مربوطه بطور کامل این قسمت شرح داده شده است)

  8) معرفی به دوستان

 • چگونه لیست مخاطبین در نسخه موبایل را بروزرسانی کنیم؟

  برای بروزرسانی لیست مخاطبین؛ در بخش مربوطه می بایست صفحه را از بالا به پایین کشیده و رها کنید تا لیست بروز شود.

 • علائم یک ساعت، یک تیک، دو تیک و چشم در نسیم رضوان به چه مفهومی می باشند؟

  این علائم نمایشگر وضعیت پیام ارسالی شما در نسیم رضوان می باشند و به شرح زیر هستند:

  ساعت:اگر علامت ساعت نمایش داده شود؛ یعنی پیام شما در حال ارسال به سرور می باشد.

  یک تیک:این علامت به این معناست پیام شما با موفقیت در سرور ثبت شده اما مخاطب به دلیل آنلاین نبودن هنوز پیام را روی حساب کاربری خود دریافت نکرده است.

  دو تیک:پیام روی اکانت مخاطب شما دریافت شده است اما هنوز در وضعیت نخوانده قرار داد.

  چشم:مخاطب پیام شما را دریافت و مطالعه کرده است.

 • چگونه یک کاربر را به لیست سیاه اضافه نماییم؟

  بعد از ورود به صفحه مکالمات با شخص مورد نظر؛ روی نام مخاطب در بالای صفحه کلیک نمایید تا صفحه جزئیات کاربر باز شود. از طریق این بخش میتوانید گزینه افزودن به لیست سیاه را فعال نمایید.

 • از چه طریق وارد بخش اطلاعات خدام در نرم‌افزار شوم؟

  با انتخاب گزینه خدام در قسمت پایین و سمت چپ خدمات نرم افزار و وارد کردن کد خدمتی درج شده بر روی کارت شناسایی حرم، می توانید به پنل خدمتی خود وارد شوید.

 • در صورت مواجه شدن با خطای ورود چه اقدامی باید انجام دهم؟

  خطای نشان داده شده ممکن است از عوامل زیر باشد:

  • کدخدمتی وارد شده صحیح نیست
  • با عوض شدن محل خدمت کد خدمتی شما نیز تغییر کرده است.
  • شماره موبایل وارد شده در نرم افزار نسیم رضوان با شماره ای که در سیستم آستان قدس ثبت شده است مغایرت دارد.
  • خادمین می‌توانند جهت اطلاع از کدخدمتی صحیح و یا اصلاح شماره همراه درج شده در پرونده خدمتی با شماره 05132009506 تماس بگیرند.
  • خادمین بخش های بازرسی و امنیت حرم مطهر تنها بایستی به مسئول مافوق خود مراجعه کنند.

 • برنامه کشیک خدمت خود را از کدام قسمت نرم‌افزار مشاهده کنم؟

  با مراجعه به پنل خدمتی از طریق آیکن لوحه خدمتی که در آن ساعت، تاریخ و مکان خدمت درج شده است.

 • گزارش عملکرد خدمتی من در کدام قسمت ثبت شده است؟ برنامه کشیک خدمت خود را از کدام قسمت نرم‌افزار مشاهده کنم؟

  در آیکن پرونده خدمتی می‌توانید کلیه اطلاعات مربوط به میزان خدمات انجام شده را مشاهده کنید.

گروه/کانال

 • چگونه در نسیم رضوان گروه ایجاد کنیم؟

  در صفحه مکالمات بر روی آیکن مداد کلیک نمایید و از لیست موجود گزینه ایجاد گروه را انتخاب نمایید. سپس در صفحه بعدی می بایست مخاطبینی که تمایل دارید در گروه شما عضو شوند را از لیست مخاطبان انتخاب نموده و با انتخاب گزینه ادامه به صفحه مشخصات گروه هدایت می شوید. در این صفحه می توانید برای گروه نام، نوع، شناسه و توضیحات را درج نمایید.

 • چگونه در نسیم رضوان کانال ایجاد کنیم؟

  در صفحه مکالمات بر روی آیکن مداد کلیک نمایید و از لیست موجود گزینه ایجاد کانال را انتخاب نمایید. در این صفحه می توانید برای کانال نام، نوع، شناسه و توضیحات را درج نمایید.

 • گروه / کانال های عمومی با خصوصی چه تفاوتی دارند؟

  در گروه/کانال های خصوصی؛ تنها مدیر مجاز به افزودن عضو جدید به گروه/کانال است. اما در گروه های عمومی تمامی اعضا می توانند عضو جدیدی به گروه/کانال اضافه نمایند. همچنین گروه/کانال های عمومی قابلیت ایجاد لینک جهت پیوستن دیگر افراد به گروه/کانال از طریق لینک را دارند.

 • چگونه اعلانات کانال/گروه را بی صدا نماییم؟

  برای بی صدا کردن گروه/کانال از دو روش می توانید استفاده نمایید.

  الف) بعد از ورود به گروه/کانال؛ روی سه نقطه ای که در کنار تصویر گروه قرار دارد کلیک نمایید. از منوی باز شده گزینه بی صدا را تیک دار کنید.

  ب) بعد از ورود به گروه/کانال؛ روی عنوان گروه کلیک نمایید. از بخش جزئیات گروه/کانال؛ گزینه بی صدا را فعال کنید.

 • چگونه از کانال/گروه خروج بزنیم؟

  برای خروج از کانال/گروه بعد از ورود به گروه؛ روی سه نقطه کنار نام گروه کلیک نمایید و از منوی باز شده؛ گزینه حذف تاریخچه و خروج را انتخاب کنید.

 • چگونه در گروه/کانال مدیر تعیین کنیم؟

  درصورتی که شما ایجاد کننده گروه/کانال باشید؛ بعد از ورود به گروه/کانال می توانید با کلیک روی نام گروه/کانال به صفحه جزئیات وارد شوید. با انتخاب سه نقطه کنار نام گروه در لیستی که باز می شود گزینه تعیین مدیر را انتخاب نمایید. لیست اعضا به شما نمایش داده می شود و هر کدام را که مایل بودید می توانید به عنوان مدیر تعیین کنید.

 • چگونه نام کانال/گروه را تغییر دهیم؟

  بعد از ورود به گروه/کانال؛ با کلیک بر روی نام آن وارد صفحه جزئیات شوید. سه نقطه کنار نام گروه را انتخاب نمایید تا لیست قابلیت ها باز شود. از لیست مذکور گزینه تغییر نام گروه را انتخاب کرده و نام جدید را وارد نمایید.

 • چگونه تاریخچه مکالمات را حذف کنیم؟

  برای حذف تاریخچه مکالمات، گروه ها و کانال ها در صفحه لیست مکالمات با لانگ پرس روی نام گروه از منوی باز شده گزینه حذف تاریخچه را انتخاب نمایید.

 • چگونه کانال خود را در لیست دنیای خدمات و اطلاعات نسیم رضوان اضافه کنم؟

  در صورتی که کانال فعالی دارید که بطور روزانه و منظم در آن به انتشار مطالب مفید می پردازید می توانید از طریق بخش پشتیبانی نسیم رضوان درخواست افزودن به لیست کانال های برگزیده را ثبت نمایید. بعد از بررسی درصورت تأیید صلاحیت کانال شما؛ این کانال به لیست دنیای خدمات و اطلاعات نسیم رضوان افزوده خواهد شد.

 • آیا نسیم رضوان؛ کانال رسمی و تأیید شده دارد؟ چگونه در آن ها عضو شویم؟

  در نسیم رضوان؛ بخشی تحت عنوان دنیای نسیم رضوان (خدمات، اطلاعات و سرگرمی) در نظر گرفته شده که در آن لیست کانال های رسمی و برگزیده درج شده است. کانال های این بخش در دسته بندی های مختلفی قرار گرفته اند که اغلب نیازهای مخاطبان را پاسخ می دهد. برای عضویت در کانال های رسمی نسیم رضوان؛ می توانید از طریق منوی کاربری گزینه دنیای نسیم رضوان را انتخاب نمایید و در صفحه بعد؛ کانال مطلوب خود را فعال نمایید.همچنین لازم به ذکر است لیست کانال های رسمی شما در تب سوم اپلیکیشن نسیم رضوان قابل دسترس می باشد.

منوی کاربری

 • نسیم رضوان من چیست و چه کاربردی دارد؟

  نسیم رضوان من فضایی است که در آن می توانید متون، تصاویر، صوت، موزیک، ویدئو و فایل های خود را در فضای ابری نسیم رضوان ذخیره و آرشیو نمایید. از این اطلاعات می توانید روی کلاینت های مختلف نظیر ویندوز، وب، آی او اس و ... استفاده کنید و یا بر حسب نیاز برای دوستان خود در نسیم رضوان فروارد کنید.

 • چگونه استیکرهای جدیدی نصب کنم و یا استیکرهای موجود را حذف کنم؟

  یکی از بخش های موجود در منوی کاربری؛ مدیریت استیکرهاست. از طریق این بخش شما به مارکت کامل استیکرهای نسیم رضوان دسترسی دارید و به واسطه آن میتوانید استیکرهای دلخواه و مطلوب خود را نصب و فعال نمایید. و یا استیکر پک های قبلی خود را حذف نمایید.

 • مشکلاتم در نسیم رضوان را چگونه به کارشناسان نسیم رضوان منتقل کنم؟

  در منوی کاربری؛ بخش پشتیبانی نسیم رضوان را انتخاب نمایید. در این صفحه شما می توانید با کارشناسان واحد پشتیبانی نسیم رضوان در ارتباط باشید و مشکلات، انتقادات و پیشنهادات خود را با آن ها در میان بگذارید تا کارشناسان این بخش؛ پاسخ شما را در وقت اداری برای شما ارسال نمایند.

 • چگونه نسیم رضوان را به دوستان خود معرفی نماییم؟

  از طریق گزینه معرفی به دوستان در منوی کاربری می توانید نسخه نصبی نسیم رضوان را برای دوستان خود بلوتوث نمایید و یا لینک دانلود آن را برای آن ها ارسال نمایید.

 • برای ورود سریع به نسخه وب چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

  در نسخه وب گزینه ای تعبیه شده تحت عنوان ورود با استفاده از QR کد؛ با انتخاب این گزینه بارکدی در صفحه مانیتور به شما نمایش داده می شود. از طریق گزینه ورود به نسخه وب با QR کد موجود در منوی کاربری نسیم رضوان؛ بارکد نمایش داده شده در صفحه مانیتور را اسکن نمایید تا در چند ثانیه وارد نسخه وب نسیم رضوان شوید.

تنظیمات نسیم رضوان

 • برای تغییر مشخصات در نسیم رضوان چه اقدامی باید کرد؟

  بعد از ورود به بخش تنظیمات موجود در منوی کاربری؛ قسمت بالایی این صفحه مشخصات شما را نمایش داده می شود. از طریق این بخش شما می توانید تصویر پروفایل، نام اکانت (که در گروه ها و ... به افرادی که شماره شما را ذخیره ندارند نمایش داده می شود) و شناسه کاربری نسیم رضوان (UserName) را تغییر دهید.

 • چگونه محیط نسیم رضوان را شخصی سازی کنیم؟ (تغییر فونت، سایز فونت، تصویر پس زمینه و پوسته)

  در بخش تنظیمات؛ گزینه ای تحت عنوان تنظیمات چت قرار گرفته است. از این بخش شما قادر خواهید بود فونت پیش فرض نسیم رضوان را تغییر دهید و یا سایز آن را به دلخواه خود افزایش یا کاهش دهید.

  همچنین اگر مایل باشید از همین بخش قادر خواهید بود تا پوسته نسیم رضوان را تغییر دهید و رنگ بندی دلخواه خود را انتخاب نمایید و یا تصویر پس زمینه صفحه مکالمات را تغییر دهید.

 • چگونه اعلان ها (Notifications) در نسیم رضوان را مدیریت کنیم؟

  از بخش تنظیمات اعلان ها؛ می توانید اعلان های مربوط به گفتگوی دونفره ، گروه ها ، سرویس ها و اعلان های درون برنامه ای را مدیریت کنید.

 • چگونه شمارنده پیام ها در نسیم رضوان را غیر فعال کنیم؟

  برای غیرفعال کردن شمارنده پیام های خوانده نشده در نسیم رضوان؛ بعد از ورود به تنظیمات گزینه تنظیمات اعلان ها را انتخاب نمایید. از بخش شمارنده پیام قادر خواهید بود شمارنده پیام های مربوط به مکالمات و سرویس ها را غیر فعال نمایید.

 • چگونه برای ورود به نسیم رضوان؛ رمز عبور تعیین کنیم؟

  برای امنیت بیشتر و حفاظت از حریم شخصی مکالمات؛ می توانید به آسانی رمز ورود تعیین کنید. برای تعیین رمز عبور کافی است؛ وارد بخش تنظیمات شده و گزینه رمز ورود را انتخاب نمایید. بعد از ورود به صفحه تعیین رمز ورود کافی است این قابلیت را فعال کنید و رمز عبور دلخواه خود را وارد نمایید. در نظر داشته باشید؛ رمز عبور شما می تواند تنها شامل چهار رقم باشد.

 • افرادی که به لیست سیاه افزوده شده اند را از کجا می توان مشاهده کرد؟

  در صفحه تنظیمات؛ از طریق بخش لیست سیاه قادر خواهید بود لیست افرادی که آن ها را به لیست سیاه اضافه کرده اید را مشاهده کنید. و در صورت نیاز آن ها را از این لیست حذف نمایید.

 • چگونه دانلود خودکار تصاویر، ویدئوها، صوت، آهنگ و فایل را فعال یا غیرفعال نماییم؟

  برای مدیریت و کنترل دانلود خودکار با استفاده از WiFi یا دیتای سیم کارت؛ بعد از ورود به بخش تنظیمات از طریق منوی کاربری؛ گزینه دانلود خودکار را انتخاب نمایید. از طریق این بخش به آسانی قادر خواهید بود وضعیت دانلود خودکار را کنترل و مدیریت نمایید.

 • چگونه میتوانم کش نسیم رضوان را خالی کنم؟

  بعد از ورود به بخش تنظیمات نسیم رضوان؛ از منوی پاک کردن حافظه قادر خواهید بود به تفکیک تصویر، ویدئو، موزیک، صوت، فایل و ... حافظه نسیم رضوان را حذف و خالی نمایید.

 • چگونه زبان نسیم رضوان را تغییر دهم؟

  برای تغییر زبان نسیم رضوان؛ کافی است وارد منوی کاربری شده و گزینه تنظیمات را انتخاب نمایید. از لیست تنظیمات روی گزینه تنظیمات زبان کلیک کرده و زبان مورد نظر خود را از لیست انتخاب نمایید.

 • نسیم رضوان به چه زبان هایی ترجمه شده است؟

  نسیم رضوان به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی ترجمه شده است و قابل دسترس است.

 • چگونه میتوانم زمانی که حتی داخل اپلیکیشن نسیم رضوان نیستم؛ از دریافت پیام ها مطلع شوم؟

  برای دریافت اعلانات پیام ها؛ حتی زمانی که داخل اپلیکیشن نباشید می بایست از منوی تنظیمات؛ گزینه نسیم رضوان همیشه فعال باشد را انتخاب نمایید.

 • چگونه مطلع شوم چه کسانی از نسیم رضوان من استفاده می کنند؟

  برای اطلاع از لیست دستگاه های فعال؛ کافی است وارد منوی تنظیمات شده و در انتهای لیست گزینه لیست دستگاه های فعال را انتخاب نمایید. در صفحه جدید شما لیست کاملی از دستگاه های متصل به حساب کاربری خود را مشاهده نمایید. اگر دستگاهی متعلق به شما نبود و در لیست قرار داشت می توانید به آسانی و به انتخاب حذف دستگاه؛ این دستگاه ناشناس را از لیست دستگاه های فعال حذف نمایید تا دسترسی آن به حساب کاربری شما بسته شود.

 • چگونه در نسیم رضوان؛ حذف اکانت کنم؟

  برای حذف حساب کاربری در نسیم رضوان؛ شما می بایست وارد تنظیمات نسیم رضوان شده و از لیست بخش ها؛ بخش دستگاه های فعال را انتخاب نمایید. هنگام ورود به این بخش گزینه حذف حساب کاربری را انتخاب نموده و تأیید کنید تا حساب کاربری شما حذف شود.

سهمیه سالانه/فصلی نسیم رضوان

 • چگونه می‌توانم سهمیه غذای فصلی یا سالیانه خود را رزرو کنم؟

  با مراجعه به پنل خدمتی خود، از طریق آیکن سهمیه سالانه/فصلی خدام می توانید نسبت به رزرو وعده انتخابی خود اقدام نمایید.

پرونده خدمتی

 • برای گزارش عملکرد خدمتی به کدام قسمت در نرم افزار مراجعه کنم؟

  با مراجعه به پنل خدمتی خود از طریق آیکن پرونده خدمتی می‌توانید گزارش عملکرد خود را مشاهده کنید.

 • خدمت موظف چیست؟

  خدمتی که در روز خدمتی و کشیک از پیش تعیین شده باید انجام شود.

 • مرخصی استحقاقی چیست و در سال چند مرخصی استحقاقی برای خادم وجود دارد؟

  مرخصی که با هماهنگی سرکشیک و بدون جایگزینی و تاریخ جبران گرفته می‌شود. تعداد آن چهار بار است که در طول یکسال می‌توان از آن استفاده کرد.

 • مرخصی با تعیین جایگزین چیست و در سال چند مرخصی برای خادم در نظر گرفته می شود؟

  مرخصی که با تعیین خادمی از قسمت خود اما از کشیک روزهای دیگر تعیین می شود. تعداد آن چهار بار است که در طول یکسال می‌توان از آن استفاده کرد.

 • مرخصی با تعیین تاریخ جبران چیست و در سال چند مرخصی برای خادم در نظر گرفته شده است؟

  مرخصی که خادم با تعیین روز دیگری برای جبران خدمت انجام می دهد. تعداد آن چهار بار است که در طول یکسال می‌توان از آن استفاده کرد.

 • مازاد تبرک تیمن چیست؟

  خدمتی که غیر از زمان کشیک موظف انجام می شود.

خادم تراز

 • خادم تراز بر چه مبنایی انتخاب می شود؟

  خادم تراز بر مبنای حضور به موقع، امتیاز بالا در پرونده ی خدمتی، خدمت تیمن و غیبت کمتر و سالهای متوالی خدمت بیشتر انتخاب می شود.

 • برای آشنایی با خدام تراز حرم مطهر چه باید کرد ؟

  با عضویت در کانال خادم تراز می توان با خدام برتر آشنا شد.

لوحه خدمتی

 • لوحه خدمتی چیست؟

  در لوحه خدمتی ساعات و مکان خدمت نمایش داده می شود.

 • در صورت ثبت نشدن خدمت در لوحه خدمتی به کجا مراجعه شود؟

  به سرکشیک روز خدمتی مراجعه شود.

آموزش خدمه

 • آموزش خدمه به چه صورت انجام می شود؟

  خادمین می‌توانند از طریق سایت https://khadem.razavi.ir و یا با مراجعه حضوری به مقبره پیرپالان‌دوز جهت حضور در دوره آموزشی خادمین رضوی شرکت کنند.

بهشت ثامن

 • بهشت ثامن الائمه (علیه‌السلام) در کدام صحن ها قرار دارد؟

  این آرامگاه در صحن های آزادی، جمهوری و قدس واقع شده است.

اطلاع رسانی خدمه

 • اطلاع رسانی خدام به چه صورت انجام میشود؟

  به صورت آنلاین و با عضویت در کانال اطلاع رسانی خدام انجام می شود.

تقویم قدس

 • چگونه می‌توانم از برنامه های حرم مطهر مطلع شوم؟

  دو راه وجود دارد:

  • در صفحه تقویم قدس بعد از بخش تقویم و مناسبت‌ها در پایین صفحه می‌توانید برنامه‌های حرم مطهر را مشاهده کنید.
  • با مراجعه به آیکن "فرهنگی تبلیغی" و سپس آیکن "برنامه های حرم مطهر"، امکان مشاهده، جست و جو، فیلتر و اطلاع از برنامه ها فراهم شده است

 • آیا نرم افزار نسیم رضوان تنظیمات پخش اذان هم دارد؟

  فعلا خیر

 • ابتدای وقت نماز صبح از چه زمانی است و چه زمانی قضا می شود؟

  وقت نمازصبح از هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب است.

 • ابتدای وقت نماز ظهر از چه زمانی است و چه زمانی قضا می شود؟

  وقت نماز ظهر از اول ظهر (یعنی هنگامی که سایه‌ی هر چیزی پس از آن که بر اثر بالا آمدن آفتاب کاملاً کوتاه شد مجدداً به طرف مشرق شروع به زیاد شدن کند) است تا هنگامی که فقط به قدر نماز عصر تا غروب آفتاب وقت باقی مانده است.

 • وقت نماز عصر از چه زمانی است و چه زمانی قضا می شود؟

  وقت نماز عصر از هنگامی است که به قدر خواندن نماز ظهر، از ظهر گذشته است تا پایان غروب آفتاب.

 • وقت نماز مغرب از چه زمانی است و چه زمانی قضا می شود؟

  وقت نماز مغرب از اول مغرب (هنگامی است که سرخی بعد از غروب آفتاب که از طرف مشرق بالا می‌آید زائل شود) تا هنگامی که فقط به قدر نماز عشا تا نیمه شب شرعی مانده است.

 • وقت نماز عشا چه زمانی است و چه زمانی قضا می شود؟

  وقت نماز عشا از هنگامی است که به قدر خواندن نماز مغرب از اول وقت گذشته است تا نیمه شب شرعی.

 • زائرین چگونه می توانند نماز خود را کامل بخوانند؟

  مواردی که مسافر باید نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخواند عبارتند از:

  • مسافری که قصد کمتر از هشت فرسخ (حدود 48 کیلومتر) را دارد. البته اگر چهار فرسخ می‌رود و چهار فرسخ برمی‌گردد. در این مورد نمازش شکسته است.
  • مسافری که وارد مکانی شده و تصمیم دارد ده روز در آن مکان بماند.
  • مسافری که وارد مکانی شد و تصمیم گرفت ده روز در آن شهر بماند، ولی پس از خواندن یک نماز چهاررکعتی از تصمیم خود منصرف شد، از این پس هر چه بماند باید نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخواند.
  • کسی‌که وارد مکانی شد،‌ ولی تصمیم به ماندن ده روز ندارد و به‌طور مردد تا سی‌روز ماند، از روز سی‌ویکم به بعد، باید نمازهای خود را کامل بخواند.
  • در مسجدالحرام و مسجدالنبی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام و مسجد کوفه به فتوای بیشتر فقها مسافر مخیر است نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخواند یا دو رکعتی.
  • در سفر معصیت (غرض او از سفر، معصیت است) مسافر باید نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخواند، مثل این‌که مسافرت می‌کند برای خرید و فروش مواد مخدر!
  • کسی‌که بخواهد در سفر نماز استیجاری بخواند، چنان‌چه نماز منوب‌عنه چهاررکعت بود، نایب او نیز باید چهاررکعت به‌جا آورد گرچه مسافر باشد.
  • شخص کثیرالسفر که شغل او سفرکردن است، مثل راننده بین شهرها و خلبان و ناخدای کشتی، این اشخاص نیز باید نمازهای چهاررکعتی خود را کامل بخوانند و هم‌چنین کسی‌که شغل او در سفر است بنا بر برخی فتاوا.

 • آیا اوقات شرعی شهر های دیگر نیز در نرم‌افزار تعبیه شده است؟

  فعلا خیر.

 • تعقیبات نماز های یومیه در نرم افزار تعبیه شده است؟

  فعلا خیر.

 • چگونه می توانم از مناسبت های قمری و شمسی اطلاع پیدا کنم؟

  در بخش تقویم در پایین صفحه مناسبت‌ها قابل مشاهده هستند.

خدمات زائرین

 • برای آشنایی با درب‌های ورودی حرم مطهر به کدام قسمت نرم‌افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت راهنمای ورود به حرم، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

 • برای آشنایی با مکان دفاتر امانات به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه دفاتر امانات، اطلاعات خود را بدست آورید.

 • برای آشنایی با مکان دفاتر صندلی چرخدار به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه دفاتر صندلی چرخدار، اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید.

 • برای آشنایی با مکان زائربرهای برقی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه زائر برهای برقی اطلاعات خود را بدست آورید.

 • برای آشنایی با کفشداری های حرم به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه کفشداریها اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید.

 • برای آشنایی با سرویسهای بهداشتی حرم به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما میتوانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی، سپس گزینه سرویسهای بهداشتی اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید.

 • برای آشنایی با مکان مهمانسرا های حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس با انتخاب گزینه مهمانسرای حرم مطهر اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

 • برای آشنایی با دفتر آگاهی حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه دفتر آگاهی حرم (رسیدگی به معضلات اجتماعی در حرم مطهر رضوی) اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

 • برای آشنایی با بخش امداد زائرین حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه بخش امداد زائر، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

 • برای اطلاع از دفتر امور دفن حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر ، سپس انتخاب گزینه دفتر امور دفن، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

 • برای آشنایی با خدمات بهداشتی و درمانی حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به قسمت امور رفاهی زائر، سپس انتخاب گزینه خدمات بهداشتی و درمانی، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورید.

سیمای رضوی

 • آیا برای مشاهده صحن‌ها و اماکن و همچنین برنامه‌ها و مراسمات حرم امکانی تعبیه شده است؟

  بله شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سیمای رضوی بخش‌های مختلف و مراسمات حرم را مشاهده کنید. البته امکان زیارت مجازی نیز برای شما فراهم شده است. شما می‌توانید از صفحه اصلی وارد آیکن زیارت شده، سپس گزینه زیارت مجازی را انتخاب کرده و وارد فضای زیارت مجازی سه‌بعدی حرم مطهر شوید.

 • آیا امکان مشاهده و زیارت از راه دور حرم سایر ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز فراهم می‌باشد؟

  بله در انتهای صفحه این امکان برای برخی از حرم‌های مطهر وجود دارد.

فرهنگی و تبلیغی

 • برای آشنایی با مکان و زمان برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی حرم مطهر رضوی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  سه راه وجود دارد:

  • با مراجعه به آیکن "برنامه های حرم مطهر"، امکان مشاهده، جست و جو، فیلتر و اطلاع از برنامه ها فراهم شده است.
  • با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه تبلیغ معارف اسلامی می توانید در خصوص مکان و زمان های برگزاری برنامه های فرهنگی و تبلغی حرم مطهر رضوی اطلاعات کسب کنید.
  • با مراجعه به آیکن "تقویم قدس" بعد از بخش تقویم و مناسبت‌ها در پایین صفحه می‌توانید برنامه‌های حرم مطهر را مشاهده کنید.

 • آیا در نرم‌افزار امکان پاسخگویی به سوالات دینی وجود دارد؟

  بله، با انتخاب گزینه فرهنگی و تبلیغی در نرم افزار سپس انتخاب آیکن پاسخگویی به سؤالات دینی می توانید سؤالات شرعی و همچنین سوالات اعتقادی خود را بپرسید.

 • سؤال پرسیده شده چگونه پاسخ داده می شود؟

  پس از بررسی توسط کارشناس مذهبی مربوطه در قسمت پاسخ گویی به سؤالات شرعی جواب داده می شود.

 • آیا سوالات شرعی باتوجه به مرجع تقلید پاسخ داده می‌شود یا بصورت عمومی؟

  ابتدا نام مرجع تقلید شما سوال می‌شود.

 • آیا از طریق این نرم‌افزار می‌توانم در مسابقات فرهنگی حرم مطهر شرکت کنم؟

  بله

 • برای اطلاعات کامل در خصوص برگزاری مسابقات فرهنگی به کدام بخش مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه های فرهنگی، سپس انتخاب مسابقات فرهنگی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. همچنین با انتخاب گزینه مسابقات فرهنگی می‌توانید مستقیما در مسابقات فعال در نرم‌افزار شرکت کنید.

 • چگونه می توانم آشنایی مختصری با زندگی امام رضا (علیه السلام) داشته باشم؟

  شما می توانید با مراجعه به آیکن "معارف رضوی" و انتخاب گزینه "آشنایی با زندگی امام رضا (علیه السلام)" اطلاعات و معارف مورد نیاز را کسب نمائید.

 • آیا می‌توانم از طریق نرم‌افزار با بخش‌های مختلف حرم آشنا شوم؟

  بله، از طریق گزینه حرم‌شناسی می‌توانید اطلاعات خوبی در خصوص بخش‌های مختلف حرم مطهر و همچنین مشاهیر مدفون در حرم مطهر کسب کنید.

 • آیا در نرم‌افزار امکان ثبت‌نام در تورهای حرم‌گردی و حرم‌شناسی وجود دارد؟

  بله، شما میتوانید با مراجعه به قسمت خدمات و برنامه های فرهنگی با انتخاب گزینه حرم شناسی توضیحات لازم را دریافت کنید.

 • برای آشنایی با فعالیت های قرآنی حرم مطهر به کدام قسمت نرم‌افزار باید مراجعه کنم؟

  با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه فعالیت های قرآنی می توانید اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

 • برای آشنایی با مکان های پاسخگویی به سؤالات شرعی و اعتقادی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه پاسخ گویی به سؤالات شرعی و اعتقادی می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای آشنایی با مکان برگزاری نشست های پرسش و پاسخ دینی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه نشست های پرسش و پاسخ دینی می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • آیا شبکه‌ای برای ارتباط مجازی زائرین با حرم مطهر وجود دارد؟

  بله، شما می‌توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه شبکه مخاطبان نورالهدی می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای آشنایی با کارگاه های دین‌شناسی به کدام قسمت نرم‌افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه کارگاه های نگرش سیستمی به دین اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای آشنایی با خدمات فرهنگی برای گروه های ویژه حرم مطهر رضوی به کدام قسمت مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه "ارائه خدمات فرهنگی به گروه‌های ویژه" اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای آشنایی با برنامه های ویژه زائرین غیر ایرانی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه‌های فرهنگی و انتخاب گزینه "ویژه برنامه های زائرین غیر ایرانی" اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای آشنایی با موزه های حرم مطهر به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می توانید با مراجعه به بخش خدمات و برنامه های فرهنگی و انتخاب گزینه "موزه های حرم مطهر" اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

 • برای درخواست زیارت نیابتی به کدام قسمت نرم افزار مراجعه کنم؟

  شما می‌توانید با مراجعه به آیکن زیارت نیابتی و ثبت درخواست، از هر نقطه‌ی جهان زائر بارگاه ملکوتی علی‌بن‌موسی‌الرضا (علیه السلام) شوید. خادمین حرم مطهر به نیابت از شما زیارت انجام خواهند داد و به شما اطلاع رسانی خواهند کرد.

مهمانسرا

 • چگونه از غذای متبرک حضرتی استفاده کنم؟

  با انتخاب روز و وعده مورد نظر (آیکن سبز رنگ) و وارد کردن کدهای ملی افراد می توانید غذا رزرو کنید. ثبت نام مهمانسرای رضوی همه روزه در ساعات هشت صبح و هشت شب آغاز و تا تکمیل ظرفیت ادامه می یابد.

 • چه زمانی ظرفیت برای غذای حضرتی باز است؟

  وقتی در نرم افزار گزینه وعده ی موردنظر سبز باشد.

 • آیا برای رزرو غذا باید در حرم حضور داشته باشم؟

  خیر؛ محدودیت مکانی ندارد.

 • برای دریافت غذا چه مدارکی باید ارائه کنم؟

  کارت ملی و یا مدرک شناسایی عکس دار.

 • سقف رزرو غذا در نرم افزار چند نفر می باشد؟

  به ازای هر شماره همراه 3 کدملی که در 3 سال گذشته از غذای حضرتی متنعم نشده باشند.

 • هر چند وقت می توانم از غذای حضرتی استفاده کنم؟

  پس از دریافت غذا هر سه سال یکبار.

 • اگر از غذای رزرو شده استفاده نکنم چه اتفاقی می افتد؟

  برای صبحانه 3 ماه و برای سایر وعده های غذایی 6 ماه نمی توانید غذا دریافت کرد.

 • آیا سهمیه خاصی برای شرایط خاص در نظر گرفته شده است؟

  بله؛ بهزیستی، خانواده معزز شهدا و جانبازان، روحانیون خارج از مشهد مقدس.

 • سهمیه رزرو برای جانبازان چگونه است؟

  جانبازان محترم برای خودشان هر سال یک وعده غذایی دارند، ولی برای خانواده محترمشان امکان دریافت غذا 3 سال یکبار است. افراد دارای کارت جانبازی می توانند با در دست داشتن مدارک به بخش نعیم رضوان مراجعه کنند.

 • سهمیه رزرو برای زوج های جوان چگونه است؟

  زوج های جوان با ارائه مدارک دارای سهمیه می باشند. اگر کمتر از یکسال از تاریخ عقدشان در شناسنامه گذشته باشد می توانند همراه با مدارک شناسایی به رواق دارالحجه در بخش انیس رضوان مراجعه کنند.

 • سهمیه رزرو برای روحانیون چگونه است؟

  روحانیون گرامی با مراجعه و ارائه مدارک به هتل ولایت واقع در نواب 2 وسپس مراجعه به نعیم رضوان می توانند سهیمه غذای حضرتی خود را دریافت نمایند.

 • آیا کاروان ها و ارگان ها امکان رزرو سهمیه غذای حضرتی را دارند؟

  بله، با ارائه مدارک به دفتر آستان قدس رضوی در شهرستان خود، این امکان فراهم شده است.

 • محل دریافت غذای حضرتی در کدام صحن ها است؟

  زائرین گرامی به مهمانسرای صحن غدیر و خادمین محترم به مهمانسرای صحن حر مراجعه فرمایند.

 • ساعات دریافت غذا چگونه است؟

  • وعده صبحانه از ساعت 7 تا 9 صبح
  • وعده نهار از ساعت 11 تا 14:15
  • وعده شام از ساعت 19 تا 21

 • زائرین غیرایرانی چگونه غذا دریافت کنند؟

  صرفا با مراجعه حضوری به نعیم رضوان در رواق غدیر و ارائه گذرنامه (یا کارت آمایش) می توانند غذای حضرتی رزرو نموده و با مراجعه به مهمانسرا آن را دریافت نمایند.

 • زائرین غیرایرانی هر چند وقت می توانند غذا دریافت کنند؟

  برای زائرین غیرایرانی امکان رزرو غذا بصورت سالانه فراهم است.

 • آیا به خانواده شهدا و جانبازان هم غذا تعلق می گیرد؟

  بله، پدران، مادران، فرزندان و همسران شهداء میتوانند همراه با کارت شناسایی بنیاد شهید به نعیم رضوان واقع در رواق غدیر مراجعه نمایند.

 • چگونه بدون تلفن همراه غذای حضرتی ثبت نام کنیم؟

  با مراجعه حضوری به نعیم رضوان و یا مراجعه به آدرس اینترنتی app.nasimrezvan.com

 • چگونه با تلفن همراه با سیستم عامل ios غذا رزرو کنیم؟

  با مراجعه به سایت نسیم رضوان از طریق نسخه تحت وب به آدرس web.nasimrezvan.com

 • آیا برای دریافت غذا لازم است سیم کارت بنام شخص باشد؟

  خیر

 • نحوه توزیع غذا چگونه است؟

  پس از ثبت در نرم افزار بایستی همراه با مدارک افراد ثبت شده، به نعیم رضوان مراجعه کنید، فیش غذا را دریافت نموده و با مراجعه به مهمانسرای غدیر از غذای حضرتی بهره مند شوید.

 • امکان رزرو غذا برای چند روز آینده فراهم است؟

  امکان رزرو برای 3 روز آینده فراهم است.

 • شرایط سنی برای رزرو غذا چگونه است؟

  امکان رزرو غذا برای 2.5 سال به بالا فراهم است.