قرآن نسیم رضوان

قرآن نسیم رضوان

قرآن نسیم رضوان بسیار سبک، سریع و با امکانات کاملی همچون انتخاب قاری، ترجمه گویا، رسم‌الخط، اندازه متن، تفسیر، جستجو و ... یکی از کاملترین اپلیکیشن‌های قرآن است با ویژگی‌هایی منحصر به فرد.

قاری پرهیزکار، منشاوی، معتز آقایی، العفاسی، خلیل الحصری
مترجم فولادوند، مکارم شیرازی، ملکی
فونت واضح، محمد(ص)، عثمان‌طه، نیریزی
امکانات پخش صوت ترجمه و متن قرآن، رسم الخط عثمان طه با رعایت کامل علائم تجویدی این رسم الخط، تفسیر نور، جستجو در متن قرآن، امکان کمرنگ کردن حروف ناخوانا و...

قرآن نسیم رضوان مبتنی بر وب

قابل اجرا بدون نیاز به دانلود و نصب هیچ نرم‌افزاری (از طریق app.nasimrezvan.com/quran) قابل اجرا در هر سیستم عاملی اعم از گوشی‌های موبایل اندروید و آیفون و ویندوز و تلویزیون‌های هوشمند و... قابل اجرا در گوشی‌های موبایلی که فضای خالی به اندازه کافی ندارند. همیشه بروز است و روی آخرین نسخه است

برنامه وبی پیشرو (PWA)

  • قابل اجرا بدون نیاز به اینترنت (پس از اولین اجرا)
  • حجم بسیار پایین (کل بخش قرآن زیر ۲مگابایت از ترافیک اینترنت استفاده می‌کند (بدون احتساب صوت آیات و صوت ترجمه) و آن هم فقط برای بار اول است و در دفعات بعدی حجم اینترنت مصرف نمی‌شود، مگر برای صوت آیات و ترجمه)
  • بروزرسانی هوشمند (در بروزرسانی‌های آینده فقط و فقط قسمت‌های تغییریافته مجددا دانلود و بروز می‌شود)

تنظیمات برنامه

در صفحه تنظیمات امکان نمایش حالت‌های زیر موجود است:

نحوه‌ی نمایش

نمایش آیه و ترجمه با هم (پیش‌فرض) فقط نمایش آیات پشت سر هم

انتخاب قاری

در این قسمت با کلیک روی نام هر قاری، قاری مورد نظر انتخاب خواهد شد، و نیز توضیحاتی در مورد قاری انتخاب‌شده نمایش داده می‌شود. در سمت چپ هر قاری نیز یک آیکون بلندگو وجود دارد که با کلیک روی آن نمونه صوت آیه‌ای خاص از قرآن با صدای قاری مورد نظر پخش می‌گردد تا کاربران بهتر بتوانند مقایسه کنند.

قابلیت انتخاب نحوه پخش آیات

فقط پخش آیه فقط پخش ترجمه پخش آیه و ترجمه با هم (پیش‌فرض) و علاوه بر این کاربر می‌تواند گزینه‌ی تکرار را فعال کند که در صورت فعالسازی دارای این انواع است: تکرار آیه‌ای (برای حافظان قرآنی مناسب است که در حال حفظ آیات هستند) تکرار صفحه‌ای (برای حافظان قرآنی مناسب است که به تازگی صفحه را حفظ کرده اند و باید مداوم مرور کنند) تکرار سوره‌ای (برای کسانی مناسب است که ختم برداشته‌اند که چند بار سوره‌ای را بخوانند، یا می‌خواهند در سوره تدبر کنند و می‌خواهند بارها آن را بشنوند).

قابلیت انتخاب ترجمه

در این قسمت با کلیک روی نام هر مترجم، ترجمه مورد نظر انتخاب خواهد شد، و نیز توضیحاتی در مورد ترجمه انتخاب‌شده نمایش داده می‌شود. در سمت چپ هر ترجمه نیز یک آیکون بلندگو وجود دارد که با کلیک روی آن نمونه صوت ترجمه‌ی آیه‌ای خاص از قرآن با صدای گوینده‌ی مورد نظر پخش می‌گردد تا کاربران بهتر بتوانند مقایسه کنند.

انتخاب رسم الخط و فونت

یک کادر «پیش‌نمایش» در قسمت پایین جعبه رسم الخط وجود دارد که به صورت زنده پیش‌نمایش تنظیمات انجام‌شده روی رسم الخط را روی آیه‌ای خاص نمایش می‌دهد. البته این پیش‌نمایش محدود به رسم الخط نیست و اگر مثلا تنظیمات مثل «ترجمه» یا «نمایش حروف ناخوانا» تغییر کند، پیش‌نمایش آن‌ها نیز به صورت زنده در این قسمت دیده می‌شود.

اندازه و درشتی متن

برای کسانی که شاید خوب نتوانند متن را با اندازه فعلی ببینند امکان تغییر اندازه و ضخامت (BOLD بودن) متن وجود دارد.

پخش آیات دارای سجده واجب: با غیر فعال کردن این گزینه اگر پخش صوت به آیه‌ای دارای سجده‌ی واجب برسد، از آن آیه گذر می‌شود و صوت آن پخش نمی‌شود. اگر در محیط‌های عمومی به صوت قرآن گوش فرا می‌دهید یا آن را برای همه پخش می‌کنید این گزینه کاربرد دارد.

روشن نگه داشتن صفحه نمایش: این قابلیت به صورت پیش‌فرض فعال است. با فعال بودن این قابلیت مادامی که در صفحه لیست آیات قرآن هستید، صفحه نمایش موبایل خودبه‌خود خاموش نمی‌شود (مگر اینکه به صورت دستی خاموش کنید).

کم‌رنگ‌کردن حروف ناخوانا: این قابلیت به صورت پیش‌فرض فعال است. با فعال بودن این قابلیت حروف ناخوانا به صورت کمرنگ نمایش داده می‌شود تا کسانی که در سطح روخوانی و روانخوانی قرآن (یا ضعیفتر از آن) قرار دارند بتوانند به سادگی این حروف را تشخیص داده و قرآن را اشتباه قرائت نکنند.

حذف توضیحات موجود در ترجمه: با فعال‌سازی این قابلیت، توضیحات لابلای متن ترجمه (که در حالت عادی به صورت کم‌رنگ‌تر از بقیه متن ترجمه دیده می‌شود) از داخل متن به کلی حذف می‌شود.

سایر قابلیت‌ها:

سعی بر یکسان‌سازی سطح صوت قاریان و صوت ترجمه‌ها
سطح صوتی فایل‌های مختلف صوت قاریان و ترجمه ها تفاوت زیادی با یکدیگر داشت که سعی شده است تا حد امکان یکسان‌سازی شود (و همچنان این تلاش ادامه دارد!)
قابلیت توقف و ادامه پخش صوت با استفاده از هندزفری در نسخه وب
در نسخه‌ی وب، قابلیت کنترل پخش صوت با دستگاه‌های کنترل صوتی متصل وجود دارد. مثلا با دکمه‌های هندزفری می‌توان صوت را متوقف کرد، یا اینکه در رایانه‌ی رومیزی با کلیدهای کنترل صوتی روی صفحه‌کلید (در صورت وجود) می‌توان پخش صوت را متوقف کرد یا ادامه داد. حتّی در صفحه قفل گوشی می‌توان پخش صوت را متوقف کرد یا ادامه داد!
ایجاد نشانه ختم قرآن به ازای هر صفحه
برای کسانی که با استفاده از این برنامه قرآن را ختم می‌کنند این امکان در نظر گرفته شده است که هر صفحه‌ای را که خواستند نشانه‌ای برای ختم قرآن روی آن صفحه بگذارند. سپس در آینده می‌توانند به سرعت به همان مکان دسترسی پیدا کنند.
منتخب کردن سوره، جزء و صفحات مختلف برای سهولت در دسترسی آینده
با کلیک روی آیکون ستاره در کنار هر سوره، جزء یا صفحه می‌توان آن را به لیست منتخب اضافه کرد، تا دسترسی به آن مورد در آینده ساده‌تر شود.

تنظیمات سریع

در همان صفحه پخش قرآن برای دسترسی ساده‌تر به یک سری تنظیمات پرکاربرد، در نوار پایین صفحه تنظیماتی مثل تغییر نوع تکرار آیه، تغییر قاری و ترجمه، و تغییر رسم الخط و اندازه‌ی فونت قرار گرفته است.

رسم الخط

رسم الخط‌های موجود هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به خود هستند. مثلاً در رسم الخط عثمان‌طه تمام علامت‌ها و قواعد تجویدی موجود در قرآن‌های عثمان‌طه در متن قرآن وجود خواهند داشت. یا اینکه در رسم الخط واضح و محمد(ص) جاهایی که التقاء ساکنین داریم با نمایش «ن» کوچک، به کاربر می‌فهماند که چه طور باید آن را بخواند. در رسم الخط‌های واضح، محمد(ص) و عثمان‌طه امکان نمایش حروف ناخوانا به صورت کمرنگ هم وجود دارد و از طریق تنظیمات می‌توان این مورد را فعال یا غیر فعال نمود.

عثمان طه

رسم الخط عثمان طه تنها به سبک نوشتن کلمات (یک فونت ساده) محدود نمی‌شود و آنچه این رسم الخط را در جلسات و دوره‌های تخصصی قرآن شاخص کرده است، علائم دقیق تجویدی آن است (طبق روایت حفص از عاصم). ولی در اکثر برنامه‌های قرآنی تولید داخل این اصل رعایت نشده است، و اگر فونت عثمان طه در این برنامه‌ها دیده می‌شود تنها محدود به یک فونت ساده بدون علائم دقیق تجویدی است. امّا در بخش قرآن نسیم رضوان، رسم الخط عثمان‌طه شامل تمام این علائم دقیق تجویدی است. برای فهم بهتر تنها به یک مثال از این علائم بسنده می‌کنیم:

قاریان

منشاوی

ایشان برای آموزش ترتیل‌خوانی در جلسات تخصصی مورد توصیه‌ی اساتید هستند، و ترتیل ایشان از دیرباز معروف بوده است.

خلیل الحصری

ایشان به علت ظرافت در رعایت قواعد تجویدی و سرعت آهسته‌ی ترتیلشان برای آموزش تجوید و روخوانی و روانخوانی قرآن بسیار توصیه می‌شود.

معتز آقایی

ایشان یکی از معدود قاریانی هستند که ترتیل را با سرعت زیاد (تحدیر) خوانده اند. صوت ایشان برای حافظانی که محفوظاتشان را به سرعت مرور می‌کنند، یا کسانی که می‌خواهند به سرعت قرآن را ختم کنند توصیه می‌شود.

پرهیزکار

ایشان یکی از اولین قاریان ایرانی هستند که ترتیل کامل ایشان ضبط شده است و از دیرباز در نرم‌افزارهای قرآنی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

مشاری العفاسی

ایشان دارای صوت دلنشینی هستند که طرفدار زیادی در عامه مردم دارد، هرچند اساتید متخصص تمرین قرآن با صوت ایشان را توصیه نمی‌کنند.

سوالات متداول

  • برای استفاده از بخش قرآن نسیم رضوان باید اپلیکیشن نصب کنیم؟

    خیر، با استفاده از لینک app.nasimrezvan.com می‌توانید از امکانات نسیم رضوان استفاده کنید.

  • بخش قرآن نسیم رضوان دارای چه امکاناتی است؟

    امکان انتخاب قاری، انتخاب مترجم، انتخاب فونت، تغییر سایز متن، و دیگر تنظیمات پیشرفته می‌باشد.